Snem asi každého člověka je mít vlastní bydlení, ať už byt či dům. A nezáleží příliš na tom, jak jsme staří. Každý totiž ví, že bydlet ve vlastním má celou řadu výhod. Například se nemusíte bát, že vám nájemce vypoví smlouvu a nemusíte každý měsíc platit nájemné.
Je ovšem také fakt, že ceny nemovitostí jsou poměrně vysoké. Není pravděpodobné, že by si běžný člověk mohl nějakou koupit, pokud by na ni předtím i desítky let nešetřil. Výjimkou snad může být, pokud mu již rodiče spořili, ať už do kasičky nebo prostřednictvím některého z mnoha stavebních spoření.
Znamená to tedy, že se máme tohoto snu vzdát? Nikoliv. Řešením může být hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci určité, předem vybrané nemovitosti. Existuje jich však mnoho typů, které se sice neliší cílem, ale pravidly, za kterých jsou poskytovány.
Jedním z těch dlouhodobě nejoblíbenějších je hypotéka bez doložení příjmu. A není divu, koneckonců zde pro schválení není potřeba dokládat měsíční výši příjmu ani to, zda máte stálé zaměstnání, jako u jiných typů. To znamená, že je dostupnější pro mnohem širší vrstvu obyvatel.
Mnozí se však můžou ptát, zda je tento druh financování bydlení legitimní, tedy zda se nejedná o nějaký, na který nakonec dlužník doplatí. A zde je třeba říci, že je sice rizikovější, a to jak pro onu firmu, tak pro žadatele, avšak pokud si budete vědomi určitých skutečností, může být vše naprosto v pořádku.
Tím hlavním faktem je uvážit, zda skutečně budete mít dostatek prostředků na měsíční splácení. Ano, můžete si spočítat, že pokud se trochu uskromníte, pak to zvládnete hravě. Avšak co v případě nepředvídaných výdajů? Nebo o Vánocích? Zvládnete platit i pak?
Dále je třeba počítat s tím, že úroky i poplatky mohou být vyšší, než jinde, stejně jako penále, především z prodlení.
Pokud však řádně přečtete smlouvu a bude vám vyhovovat, pak není žádný důvod, proč do tohoto typu hypotéky nejít.