Asi už každý slyšel o měně, která funguje ve virtuálním světě a říká se jí kryptoměna nebo virtuální měna či digitální měna.
Jedná se o levný a anonymní způsob provádění transakcí online a to kdykoliv, komukoliv a kdekoliv na světě. První a nejznámější kryptoměnou, která ovládla virtuální svět, byl bitcoin (BTC).
Tento systém funguje zcela samostatně a nepodléhá žádné bance ani vládě a neřídí ho ani žádný hlavní bankéř či kdokoliv z běžného finančního trhu. Jednoduše jde o zcela svobodnou a nezávislou měnu, která je jedinečná.
A to neznamená, že jí nelze změnit za běžnou měnu. Právě naopak. Takové bitcoiny změníte za jakoukoliv jinou měnu a dokonce existují i speciální směnárny, které najdete i v ČR.
Bitcoiny tak můžete nakupovat a také těžit. V souvislosti s těžením se obvykle tento pojem skrývá pod anglickým názvem mining. A s ním souvisejícím pojmem miner co v překladu doslova znamená horník, ale znamená všeobecně těžař.
Taková těžba bitcoinů se provádí pouze za pomoci speciálních zařízení, kterým se říká ASIC jednotky nebo čipy.
K tomu je potřebné založení účtu, se kterým se setkáte pod pojmem bitcoin pool. Jedná se o sdružení všech těžařů a princip tohoto sdružení je založený na tom, že všichni společně hledají tzv. bloky a jakmile je co jenom jeden těžař úspěšný, odměna se dělí mezi všechny. Konečná odměna pak závisí na dílčím podílu, který se vypočítá ze všech výsledků těžaře.
Těžba kryptoměny se dá přirovnat také k sázení, respektive k loterii. Všichni zúčastnění se snaží rozluštit matematickou hádanku a při štěstí najdete nový blok. Při nalezení takového řešení automaticky vzniká nový blok, ze kterého plyne odměna.
Nelze tedy bloky přidávat dle své libosti, protože i u kryptoměn existuje jakási účetní kniha, se kterou se setkáte pod názvem blockchain a ta je sdílená.